TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20H101K-S-2
ROV20H101K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV20H101K-S-2
Brief Description
VARISTOR 90V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20H101K-S-2.pdf
Availability of ROV20H101K-S-2
QUANTITY
ROV20H101K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20H101K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV20H101K-S-2
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)90V
Varistor Voltage (Typ)100V
Varistor Voltage (Max)110V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts60VAC
Maximum DC Volts85VDC
Energy72J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20H101K-S-2
ROV20H101K-S-2 Details Description
Related parts for ROV20H101K-S-2
RES SMD 820 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF04A/AF04/AFE04T datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 5W DO15 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 400MA SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-DIP datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC RED datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 50ppm 20pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf