Cornell Dubilier Electronics MIN02-002DC550J-F
MIN02-002DC550J-F picture photo
Mfg. Part Number
MIN02-002DC550J-F
Brief Description
CAP MICA 55PF 5% 300V SMD
Datasheet Download
MIN02-002DC550J-F.pdf
Availability of MIN02-002DC550J-F
QUANTITY
MIN02-002DC550J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MIN02-002DC550J-F
Internal Part NumberEIS-MIN02-002DC550J-F
PackagingBulk
Capacitance55pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.218" L x 0.400" W (5.54mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIN02-002DC550J-F
Related LinksMIN02-00, MIN02-002DC550J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MIN02-002DC550J-F Details Description
Related parts for MIN02-002DC550J-F
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 560PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf
FIXED BRIDGE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf