SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MINT1175A1506K01
MINT1175A1506K01 picture photo
Mfg. Part Number
MINT1175A1506K01
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 140W
Datasheet Download
MINT1175A1506K01.pdf
Availability of MINT1175A1506K01
QUANTITY
MINT1175A1506K01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MINT1175A1506K01
Internal Part NumberEIS-MINT1175A1506K01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedical Power Supply Market
Featured ProductMINT1175 Series Medical Power Supply
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMINT1175
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts)140W (175W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MINT1175A1506K01
MINT1175A1506K01 Details Description
Related parts for MINT1175A1506K01
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 3.3A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
COUNTER LCD 2WIRE RECT BLK datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 14 POSITION datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 95POS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf