IXYS Corporation MIO2400-17E10
MIO2400-17E10 picture photo
Mfg. Part Number
MIO2400-17E10
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT SGL SWITCH 1700V E10
Datasheet Download
MIO2400-17E10.pdf
Availability of MIO2400-17E10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIO2400-17E10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MIO2400-17E10
Internal Part NumberEIS-MIO2400-17E10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)2400A
Power - Max-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 2400A
Current - Collector Cutoff (Max)120mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce230nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseE10
Supplier Device PackageE10
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIO2400-17E10
Related LinksMIO240, MIO2400-17E10 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MIO2400-17E10 Details Description
Related parts for MIO2400-17E10
FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL CLK GEN SYNTH 48LFCSP datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf