IXYS Corporation MIXA80W1200TEH
MIXA80W1200TEH picture photo
Mfg. Part Number
MIXA80W1200TEH
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MODULE 1200V 84A
Datasheet Download
MIXA80W1200TEH.pdf
Availability of MIXA80W1200TEH
QUANTITY
MIXA80W1200TEH Order Process
Ship out your order
Specifications of MIXA80W1200TEH
Internal Part NumberEIS-MIXA80W1200TEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypePT
ConfigurationThree Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)120A
Power - Max390W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 77A
Current - Collector Cutoff (Max)200µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseE3
Supplier Device PackageE3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIXA80W1200TEH
Related LinksMIXA80W, MIXA80W1200TEH Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MIXA80W1200TEH Details Description
Related parts for MIXA80W1200TEH
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP1380B 19V QR CTLR datasheet.pdf
OSC CRO 2400-2600 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT QUAD 15V 0.55A datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 152 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
MICRO 15 SKT 18" YEL JACKS datasheet.pdf