ON Semiconductor MJE15030G
MJE15030G picture photo
Mfg. Part Number
MJE15030G
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 150V 8A TO220AB
Datasheet Download
MJE15030G.pdf
Availability of MJE15030G
QUANTITY
MJE15030G Order Process
Ship out your order
Specifications of MJE15030G
Internal Part NumberEIS-MJE15030G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTO-220 Case Outline Update 18/Sep/2014
PCN Assembly/OriginBipolar Power Transistor TO220 Pkg Assembly & Test 16/Oct/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTube
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)8A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)150V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic500mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max)100µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce20 @ 4A, 2V
Power - Max50W
Frequency - Transition30MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJE15030G
Related LinksMJE1, MJE15030G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MJE15030G Details Description
Related parts for MJE15030G
CONN RING TONGUE TERM #5/16 2AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV NP0 2220 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 251MA 3.48 OHM datasheet.pdf
NB HMI, 3.5 TFT QVGA, 1XSERIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf