Omron Automation & Safety MJN1C-DC110
MJN1C-DC110 picture photo
Mfg. Part Number
MJN1C-DC110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 110V
Datasheet Download
MJN1C-DC110.pdf
Availability of MJN1C-DC110
QUANTITY
MJN1C-DC110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN1C-DC110
Internal Part NumberEIS-MJN1C-DC110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMJN
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current11mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN1C-DC110
Related LinksMJN1C, MJN1C-DC110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN1C-DC110 Details Description
Related parts for MJN1C-DC110
CONN TERM BLK 7PS 3.81MM R/A PCB datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 34POS 30U" AU VERT datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTRLR LP 20TQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 61.01VC P600 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.0MM BROWN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T/SP3T datasheet.pdf
WIRELESS PANEL MNT MONITOR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 30W datasheet.pdf