Omron Automation & Safety MJN1C-IN-AC24
MJN1C-IN-AC24 picture photo
Mfg. Part Number
MJN1C-IN-AC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Datasheet Download
MJN1C-IN-AC24.pdf
Availability of MJN1C-IN-AC24
QUANTITY
MJN1C-IN-AC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN1C-IN-AC24
Internal Part NumberEIS-MJN1C-IN-AC24
Coil TypeNon Latching
Coil Current71mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)20.4 VAC
Release Time10ms
FeaturesLED Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.7 VA
Coil Resistance75 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN1C-IN-AC24
Related LinksMJN1C-, MJN1C-IN-AC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN1C-IN-AC24 Details Description
Related parts for MJN1C-IN-AC24
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 3PS 26AWG .156 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf