Omron Automation & Safety MJN2C-DC110
MJN2C-DC110 picture photo
Mfg. Part Number
MJN2C-DC110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Datasheet Download
MJN2C-DC110.pdf
Availability of MJN2C-DC110
QUANTITY
MJN2C-DC110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN2C-DC110
Internal Part NumberEIS-MJN2C-DC110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMJN
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current11mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN2C-DC110
Related LinksMJN2C, MJN2C-DC110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN2C-DC110 Details Description
Related parts for MJN2C-DC110
FIXED IND 15UH 920MA 240 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 550MA 270 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf