Omron Automation & Safety MJN2C-I-DC24
MJN2C-I-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
MJN2C-I-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Datasheet Download
MJN2C-I-DC24.pdf
Availability of MJN2C-I-DC24
QUANTITY
MJN2C-I-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN2C-I-DC24
Internal Part NumberEIS-MJN2C-I-DC24
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Release Time10ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 W
Coil Resistance470 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN2C-I-DC24
Related LinksMJN2C-, MJN2C-I-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN2C-I-DC24 Details Description
Related parts for MJN2C-I-DC24
CAP FILM 1.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ZIGBEE SYSTEM-ON-CHIP 40-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-MALE 4POS 12' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RACK SPARE PANEL FOR RMC SERIES datasheet.pdf
SIGN 23"X23" BLACK/YELLOW datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf