Omron Automation & Safety MJN3C-N-DC12
MJN3C-N-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
MJN3C-N-DC12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Datasheet Download
MJN3C-N-DC12.pdf
Availability of MJN3C-N-DC12
QUANTITY
MJN3C-N-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN3C-N-DC12
Internal Part NumberEIS-MJN3C-N-DC12
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Release Time10ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 W
Coil Resistance120 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN3C-N-DC12
Related LinksMJN3C-, MJN3C-N-DC12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN3C-N-DC12 Details Description
Related parts for MJN3C-N-DC12
TRIAC INT TRIGGER 400V 15A TO220 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 5.7A IPAK datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf