AVX Corporation MK02275R6BAT2A
MK02275R6BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
MK02275R6BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
MK02275R6BAT2A.pdf
Availability of MK02275R6BAT2A
QUANTITY
MK02275R6BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of MK02275R6BAT2A
Internal Part NumberEIS-MK02275R6BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK02275R6BAT2A
Related LinksMK02275, MK02275R6BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
MK02275R6BAT2A Details Description
Related parts for MK02275R6BAT2A
RES 3.3K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf