Vishay/Dale RNC50H2982BSBSL
RNC50H2982BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2982BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 29.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2982BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2982BSBSL
QUANTITY
RNC50H2982BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2982BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2982BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2982BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2982BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2982BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2982BSBSL
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 8.5A POWER33 datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 6PORT 420-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 450V AXIAL datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 PG21 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf