AVX Corporation MK05V7270JAT2A
MK05V7270JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
MK05V7270JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
MK05V7270JAT2A.pdf
Availability of MK05V7270JAT2A
QUANTITY
MK05V7270JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of MK05V7270JAT2A
Internal Part NumberEIS-MK05V7270JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK05V7270JAT2A
Related LinksMK05V72, MK05V7270JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
MK05V7270JAT2A Details Description
Related parts for MK05V7270JAT2A
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SENSOR ASSEMBLY datasheet.pdf
MALE HOUSING 2.5 PITCH W/W CONN. datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK EXTRUDED datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf