NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK10DX256VMD10
MK10DX256VMD10 picture photo
Mfg. Part Number
MK10DX256VMD10
Brief Description
IC MCU ARM 256KB FLASH 144BGA
Datasheet Download
MK10DX256VMD10.pdf
Availability of MK10DX256VMD10
QUANTITY
MK10DX256VMD10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK10DX256VMD10
Internal Part NumberEIS-MK10DX256VMD10
Standard Package160
SeriesKinetis K10
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O104
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 46x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case144-LBGA
Supplier Device Package144-MAPBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK10DX256VMD10
MK10DX256VMD10 Details Description
Related parts for MK10DX256VMD10
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 390 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf