NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK20DN512ZAB10R
MK20DN512ZAB10R picture photo
Mfg. Part Number
MK20DN512ZAB10R
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 512KB FLASH 120WLCSP
Datasheet Download
MK20DN512ZAB10R.pdf
Availability of MK20DN512ZAB10R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK20DN512ZAB10R Order Process
Ship out your order
Specifications of MK20DN512ZAB10R
Internal Part NumberEIS-MK20DN512ZAB10R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationKINETIS K, L, COLDFIRE+ Errata Update 17/Oct/2013
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K20
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O79
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case120-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package120-WLCSP (5.29x5.28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK20DN512ZAB10R
MK20DN512ZAB10R Details Description
Related parts for MK20DN512ZAB10R
RES ARRAY 5 RES 20K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 30PF 25V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HDR 123POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 34POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
KPT 32C 32#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf