NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK20FN1M0VMD12
MK20FN1M0VMD12 picture photo
Mfg. Part Number
MK20FN1M0VMD12
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 1MB FLASH 144BGA
Datasheet Download
MK20FN1M0VMD12.pdf
Availability of MK20FN1M0VMD12
QUANTITY
MK20FN1M0VMD12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK20FN1M0VMD12
Internal Part NumberEIS-MK20FN1M0VMD12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationKinestis K-Series Errata Update 16/Sep/2013
Kinetis 120/150 MHz Mask Set Change 23/Oct/2013
Reference Manual Update 16/Feb/2015
Datasheet Update 15/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K20
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed120MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O100
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 58x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case144-LBGA
Supplier Device Package144-MAPBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK20FN1M0VMD12
MK20FN1M0VMD12 Details Description
Related parts for MK20FN1M0VMD12
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44-PLCC datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 7.4"L X 4.72"W datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G 20MA datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3.81MM 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 17VC SOT143 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf