Standex-Meder Electronics MK21-1A66B-500W
MK21-1A66B-500W picture photo
Mfg. Part Number
MK21-1A66B-500W
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
SENSR REED SPST-NO .5A 10W 500MM
Datasheet Download
MK21-1A66B-500W.pdf
Availability of MK21-1A66B-500W
QUANTITY
MK21-1A66B-500W Order Process
Ship out your order
Specifications of MK21-1A66B-500W
Internal Part NumberEIS-MK21-1A66B-500W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Mapping
Featured ProductMKxx/MMS Series Reed Sensors
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
SeriesMK21
Output TypeSPST-NO
TypeReed Switch
Actuator MaterialMagnet
Termination StyleWire Leads
Frequency-
Voltage - Supply180V
Must Operate10 ~ 60AT
Must Release4 ~ 54AT
FunctionSwitch
Package / CaseMolded Body
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK21-1A66B-500W
Related LinksMK21-1A, MK21-1A66B-500W Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
MK21-1A66B-500W Details Description
Related parts for MK21-1A66B-500W
FIXED IND 3.3UH 420MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 110 OHM 2012 datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 2.67MM datasheet.pdf