Standex-Meder Electronics MK21P-1A66B-500W
MK21P-1A66B-500W picture photo
Mfg. Part Number
MK21P-1A66B-500W
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
SENSOR REED SPST-NO SCREW MOUNT
Datasheet Download
MK21P-1A66B-500W.pdf
Availability of MK21P-1A66B-500W
QUANTITY
MK21P-1A66B-500W Order Process
Ship out your order
Specifications of MK21P-1A66B-500W
Internal Part NumberEIS-MK21P-1A66B-500W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Mapping
Automotive Liquid Level Sensing
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
SeriesMK21
Output TypeSPST-NO
TypeReed Switch
Actuator MaterialMagnet
Termination StyleWire Leads
Frequency-
Voltage - Supply180V
Must Operate10 ~ 60AT
Must Release4 ~ 54AT
FunctionSwitch
Package / CaseMolded Body
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK21P-1A66B-500W
Related LinksMK21P-1A, MK21P-1A66B-500W Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
MK21P-1A66B-500W Details Description
Related parts for MK21P-1A66B-500W
ADD-A-RACK ECONOMIZER VENTED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADV7179 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 21 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5V 17 X 9MM RADIAL datasheet.pdf