Vishay/Vitramon VJ0402D0R2CLXAC
VJ0402D0R2CLXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R2CLXAC
Brief Description
CAP CER 0.2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R2CLXAC.pdf
Availability of VJ0402D0R2CLXAC
QUANTITY
VJ0402D0R2CLXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R2CLXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R2CLXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.20pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R2CLXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R2CLXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R2CLXAC Details Description
Related parts for VJ0402D0R2CLXAC
DIODE GEN PURP 50V 16A TO220AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT HS 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V 10% BP 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3 datasheet.pdf