Standex-Meder Electronics MK21P-1A66D-500W
MK21P-1A66D-500W picture photo
Mfg. Part Number
MK21P-1A66D-500W
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
SENSOR REED SPST-NO SCREW MOUNT
Datasheet Download
MK21P-1A66D-500W.pdf
Availability of MK21P-1A66D-500W
QUANTITY
MK21P-1A66D-500W Order Process
Ship out your order
Specifications of MK21P-1A66D-500W
Internal Part NumberEIS-MK21P-1A66D-500W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Mapping
Automotive Liquid Level Sensing
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
SeriesMK21
Output TypeSPST-NO
TypeReed Switch
Actuator MaterialMagnet
Termination StyleWire Leads
Frequency-
Voltage - Supply180V
Must Operate10 ~ 60AT
Must Release4 ~ 54AT
FunctionSwitch
Package / CaseMolded Body
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK21P-1A66D-500W
Related LinksMK21P-1A, MK21P-1A66D-500W Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
MK21P-1A66D-500W Details Description
Related parts for MK21P-1A66D-500W
SW SNAP SPST 15A LEVER QC 125V datasheet.pdf
KIT DEV FOR Z8 ENCORE Z8FMC16100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM BTH 8X UHFM datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 6SIP datasheet.pdf
SL 7.62HP/10/90LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf