NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK24FN1M0VLQ12R
MK24FN1M0VLQ12R picture photo
Mfg. Part Number
MK24FN1M0VLQ12R
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
MK24FN1M0VLQ12R.pdf
Availability of MK24FN1M0VLQ12R
QUANTITY
MK24FN1M0VLQ12R Order Process
Ship out your order
Specifications of MK24FN1M0VLQ12R
Internal Part NumberEIS-MK24FN1M0VLQ12R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMK24F,MK63F,MK64F Datasheet Update 26/Oct/2015
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K20
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed120MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O100
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 41x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK24FN1M0VLQ12R
MK24FN1M0VLQ12R Details Description
Related parts for MK24FN1M0VLQ12R
IC PRESET SYNC 4-BIT HS 16-DIP datasheet.pdf
CAP MICA 9PF 0.5PF 300V SMD datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR LARGE WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5425K 4SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf