Omron Automation & Safety MK3P5-I-DC48
MK3P5-I-DC48 picture photo
Mfg. Part Number
MK3P5-I-DC48
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V
Datasheet Download
MK3P5-I-DC48.pdf
Availability of MK3P5-I-DC48
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK3P5-I-DC48 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK3P5-I-DC48
Internal Part NumberEIS-MK3P5-I-DC48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMK, G3PB, G4B, G4F Series Dec/2009
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current29.5mA
Coil Voltage48VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VDC
Operate Time30ms
Release Time20ms
FeaturesMechanical Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.5 W
Coil Resistance1.63 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK3P5-I-DC48
Related LinksMK3P5-, MK3P5-I-DC48 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK3P5-I-DC48 Details Description
Related parts for MK3P5-I-DC48
COVER FUSE 3AG VINYL datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 350V 130MA 6DIP datasheet.pdf
IC RESET CMOS 4.4V 5SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50MA 240VAC 48VDC datasheet.pdf
TAPE POLYESTER BLUE 1/2"X10YDS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 2W datasheet.pdf