Omron Automation & Safety MK3PN-5-S-AC120
MK3PN-5-S-AC120 picture photo
Mfg. Part Number
MK3PN-5-S-AC120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Datasheet Download
MK3PN-5-S-AC120.pdf
Availability of MK3PN-5-S-AC120
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK3PN-5-S-AC120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK3PN-5-S-AC120
Internal Part NumberEIS-MK3PN-5-S-AC120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMK, G3PB, G4B, G4F Series Dec/2009
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current18mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance1.58 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK3PN-5-S-AC120
Related LinksMK3PN-5, MK3PN-5-S-AC120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK3PN-5-S-AC120 Details Description
Related parts for MK3PN-5-S-AC120
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SFLAT datasheet.pdf
IC MCU ULTRA 33MHZ HP 44-PLCC datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MEMORY STICK CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf