NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK40DX64VMC7
MK40DX64VMC7 picture photo
Mfg. Part Number
MK40DX64VMC7
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 64KB FLASH 121MAP
Datasheet Download
MK40DX64VMC7.pdf
Availability of MK40DX64VMC7
QUANTITY
MK40DX64VMC7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK40DX64VMC7
Internal Part NumberEIS-MK40DX64VMC7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationKINETIS K Series 08/Apr/2013
KINETIS K, L, COLDFIRE+ Errata Update 17/Oct/2013
Mask Revision 10/Mar/2014
Errata Update 23/Mar/2015
Standard Package348
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K40
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed72MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O74
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 34x16b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case121-LFBGA
Supplier Device Package121-MAPBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK40DX64VMC7
MK40DX64VMC7 Details Description
Related parts for MK40DX64VMC7
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT .125 PIN 22-18AWG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 208BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 40W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 15KV AXIAL datasheet.pdf