NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK50DN512CLL10
MK50DN512CLL10 picture photo
Mfg. Part Number
MK50DN512CLL10
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 512KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
MK50DN512CLL10.pdf
Availability of MK50DN512CLL10
QUANTITY
MK50DN512CLL10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK50DN512CLL10
Internal Part NumberEIS-MK50DN512CLL10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationKINETIS K, L, COLDFIRE+ Errata Update 17/Oct/2013
Mask Revision and Errata Update 16/Jan/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Expansion 01/Jul/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K50
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O59
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 34x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK50DN512CLL10
MK50DN512CLL10 Details Description
Related parts for MK50DN512CLL10
GDT 230V 15% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SER/VOLT I/O 10UMAX datasheet.pdf
FUSE AUTO 4A 32VDC BLADE ATO/ATC datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 450 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 6PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf