NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK50DX256CLK10
MK50DX256CLK10 picture photo
Mfg. Part Number
MK50DX256CLK10
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 256KB FLASH 80LQFP
Datasheet Download
MK50DX256CLK10.pdf
Availability of MK50DX256CLK10
QUANTITY
MK50DX256CLK10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK50DX256CLK10
Internal Part NumberEIS-MK50DX256CLK10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationKINETIS K, L, COLDFIRE+ Errata Update 17/Oct/2013
Mask Revision and Errata Update 16/Jan/2014
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K50
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O39
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 30x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-LQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK50DX256CLK10
MK50DX256CLK10 Details Description
Related parts for MK50DX256CLK10
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 10MM datasheet.pdf
IC XDCP SGL 32-TAP 50K 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
SPEED SWITCH 115AC 10-100HZ datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-MALE 12POS 12' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf