NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK50DX256CLK10
MK50DX256CLK10 picture photo
Mfg. Part Number
MK50DX256CLK10
Brief Description
IC MCU ARM 256KB FLASH 80LQFP
Datasheet Download
MK50DX256CLK10.pdf
Availability of MK50DX256CLK10
QUANTITY
MK50DX256CLK10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK50DX256CLK10
Internal Part NumberEIS-MK50DX256CLK10
Standard Package96
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O39
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 30x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-LQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK50DX256CLK10
MK50DX256CLK10 Details Description
Related parts for MK50DX256CLK10
MULTIPLEXER M/M ST STYLE 1310NM datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS WALL MNT PINS datasheet.pdf