IXYS Corporation MKI75-12E8
MKI75-12E8 picture photo
Mfg. Part Number
MKI75-12E8
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT H-BRIDGE 1200V 130A E3
Datasheet Download
MKI75-12E8.pdf
Availability of MKI75-12E8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MKI75-12E8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKI75-12E8
Internal Part NumberEIS-MKI75-12E8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationFull Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)130A
Power - Max500W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)1.1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce5.7nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseE3
Supplier Device PackageE3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKI75-12E8
Related LinksMKI75, MKI75-12E8 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MKI75-12E8 Details Description
Related parts for MKI75-12E8
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN MEMORY SKT 200POS SO DIMM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 1M 12-24VDC datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 800 OHM 12W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
35 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf