ITT Cannon, LLC MKJ3A6F10-26PN
MKJ3A6F10-26PN picture photo
Mfg. Part Number
MKJ3A6F10-26PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MKJ3A6F10-26PN.pdf
Availability of MKJ3A6F10-26PN
QUANTITY
MKJ3A6F10-26PN Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ3A6F10-26PN
Internal Part NumberEIS-MKJ3A6F10-26PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMKJ (Trinity) Series
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999, MKJ3
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert10-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ3A6F10-26PN
Related LinksMKJ3A6F, MKJ3A6F10-26PN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ3A6F10-26PN Details Description
Related parts for MKJ3A6F10-26PN
FUSE GLASS 500MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD MONO 44-JLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO252-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro B 5 Position Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf