ITT Cannon, LLC MKJ3A7F8-13PN
MKJ3A7F8-13PN picture photo
Mfg. Part Number
MKJ3A7F8-13PN
Brief Description
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MKJ3A7F8-13PN.pdf
Availability of MKJ3A7F8-13PN
QUANTITY
MKJ3A7F8-13PN Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ3A7F8-13PN
Internal Part NumberEIS-MKJ3A7F8-13PN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert8-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ3A7F8-13PN
Related LinksMKJ3A7, MKJ3A7F8-13PN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ3A7F8-13PN Details Description
Related parts for MKJ3A7F8-13PN
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 32 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SOP datasheet.pdf
MCPC/PCI-GIGA-MEDIALINX, TX/LX-S datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf
CABLE DUCT VERT SPLIT COVER datasheet.pdf
"MICRO 51C P 20"" RBW JACKS NI" datasheet.pdf