ITT Cannon, LLC MKJ3B6F9-19SN
MKJ3B6F9-19SN picture photo
Mfg. Part Number
MKJ3B6F9-19SN
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKTS
Datasheet Download
MKJ3B6F9-19SN.pdf
Availability of MKJ3B6F9-19SN
QUANTITY
MKJ3B6F9-19SN Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ3B6F9-19SN
Internal Part NumberEIS-MKJ3B6F9-19SN
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert9-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ3B6F9-19SN
Related LinksMKJ3B6, MKJ3B6F9-19SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ3B6F9-19SN Details Description
Related parts for MKJ3B6F9-19SN
CONN MINI-DIN 7 PIN FEMALE datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
A5 POWER SUPPLY CONN 400V datasheet.pdf
WASHER FLAT 5/16 NYLON NATURAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
MINIMC, TP-TX/SSFX-SM1550/LONG-S datasheet.pdf
MODULE FIBER OPTIC SC MALE 4POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf