Microsemi Analog Mixed Signal LX8117A-25CST
LX8117A-25CST picture photo
Mfg. Part Number
LX8117A-25CST
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V SOT223
Datasheet Download
LX8117A-25CST.pdf
Availability of LX8117A-25CST
QUANTITY
LX8117A-25CST Order Process
Ship out your order
Specifications of LX8117A-25CST
Internal Part NumberEIS-LX8117A-25CST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output-
Voltage - Dropout (Typical)1.15V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223, Power
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LX8117A-25CST
Related LinksLX8117, LX8117A-25CST Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LX8117A-25CST Details Description
Related parts for LX8117A-25CST
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V SC-82AB datasheet.pdf
BEAD FERRITE 220 OHM 200MA 1608 datasheet.pdf
RES 33 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
RES 187 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf