ITT Cannon, LLC MKJ3C7F7-10CN
MKJ3C7F7-10CN picture photo
Mfg. Part Number
MKJ3C7F7-10CN
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS
Datasheet Download
MKJ3C7F7-10CN.pdf
Availability of MKJ3C7F7-10CN
QUANTITY
MKJ3C7F7-10CN Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ3C7F7-10CN
Internal Part NumberEIS-MKJ3C7F7-10CN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert7-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ3C7F7-10CN
Related LinksMKJ3C7, MKJ3C7F7-10CN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ3C7F7-10CN Details Description
Related parts for MKJ3C7F7-10CN
FUSE BLOK CARTRIDGE 500V 10A PCB datasheet.pdf
SENSOR MOTION ANA SPOT5V WHT PCB datasheet.pdf
VARISTOR 90V 0402 datasheet.pdf
HEAT SHRINK KYNAR 1/2" X 4' datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PREC 32-TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
CONN HEADER 2PR 8COL VERT datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DUCT COVER PROTECTIVE FILM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf