Vishay/BCcomponents MKP1837410011R
MKP1837410011R picture photo
Mfg. Part Number
MKP1837410011R
Brief Description
CAP FILM 100 NF 1% 100VDC
Datasheet Download
MKP1837410011R.pdf
Availability of MKP1837410011R
QUANTITY
MKP1837410011R Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1837410011R
Internal Part NumberEIS-MKP1837410011R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1837
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1837410011R
Related LinksMKP1837, MKP1837410011R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1837410011R Details Description
Related parts for MKP1837410011R
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-86 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
16W HYBRID RCPT HSG BLACK datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 10COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RING TONGUE TERMINAL 8AWG 21.8MM datasheet.pdf