Vishay/BCcomponents MKP1837410013D
MKP1837410013D picture photo
Mfg. Part Number
MKP1837410013D
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100 NF 2.5% 100VDC
Datasheet Download
MKP1837410013D.pdf
Availability of MKP1837410013D
QUANTITY
MKP1837410013D Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1837410013D
Internal Part NumberEIS-MKP1837410013D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1837
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±2.5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1837410013D
Related LinksMKP1837, MKP1837410013D Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1837410013D Details Description
Related parts for MKP1837410013D
RES SMD 110K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 10MM datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 156 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf