Vishay/BCcomponents MKP1839091631R
MKP1839091631R picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839091631R
Brief Description
CAP FILM 91PF 1% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839091631R.pdf
Availability of MKP1839091631R
QUANTITY
MKP1839091631R Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839091631R
Internal Part NumberEIS-MKP1839091631R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance-
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839091631R
Related LinksMKP1839, MKP1839091631R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839091631R Details Description
Related parts for MKP1839091631R
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM30H/AE30M/HDM30H datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf