Vishay/BCcomponents MKP1839111631
MKP1839111631 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839111631
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 110PF 1% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839111631.pdf
Availability of MKP1839111631
QUANTITY
MKP1839111631 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839111631
Internal Part NumberEIS-MKP1839111631
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance110pF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839111631
Related LinksMKP183, MKP1839111631 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839111631 Details Description
Related parts for MKP1839111631
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 4A 6TSOP datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf