Vishay/BCcomponents MKP1839410404
MKP1839410404 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839410404
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839410404.pdf
Availability of MKP1839410404
QUANTITY
MKP1839410404 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839410404
Internal Part NumberEIS-MKP1839410404
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839410404
Related LinksMKP183, MKP1839410404 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839410404 Details Description
Related parts for MKP1839410404
IDC CABLE - ADM26S/AE26M/ADM26S datasheet.pdf
DEKAFIX FSZ 6.5 MKD 91-100 50/CD datasheet.pdf
WIREWAY 45 DEG STEEL 2.5X2.5" GR datasheet.pdf
HEADER BLANK MODICE LE datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 71MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf