Vishay/BCcomponents MKP1839415084HQ
MKP1839415084HQ picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839415084HQ
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 850VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839415084HQ.pdf
Availability of MKP1839415084HQ
QUANTITY
MKP1839415084HQ Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839415084HQ
Internal Part NumberEIS-MKP1839415084HQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series1839 HQ
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.394" Dia x 1.240" L (10.00mm x 31.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839415084HQ
Related LinksMKP1839, MKP1839415084HQ Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839415084HQ Details Description
Related parts for MKP1839415084HQ
JUMPER-H1507TR/A3049Y/H1507TR 8" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP20S/AE20M/HDP20S datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 10"X7" BLK/YLL datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 133.33MHZ LVDS SMD datasheet.pdf