Vishay/BCcomponents MKP1840410015
MKP1840410015 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1840410015
Brief Description
CAP FILM 100NF 10% 100VDC
Datasheet Download
MKP1840410015.pdf
Availability of MKP1840410015
QUANTITY
MKP1840410015 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1840410015
Internal Part NumberEIS-MKP1840410015
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1840
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1840410015
Related LinksMKP184, MKP1840410015 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1840410015 Details Description
Related parts for MKP1840410015
DECODER/DEMUX 3-OF-8 16SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK 5BIT 2-4PHAS 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 38POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf