Vishay/BCcomponents MKP1840410105M
MKP1840410105M picture photo
Mfg. Part Number
MKP1840410105M
Brief Description
CAP FILM 0.1 UF 10% 1000VDC
Datasheet Download
MKP1840410105M.pdf
Availability of MKP1840410105M
QUANTITY
MKP1840410105M Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1840410105M
Internal Part NumberEIS-MKP1840410105M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package235
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1840M
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1840410105M
Related LinksMKP1840, MKP1840410105M Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1840410105M Details Description
Related parts for MKP1840410105M
CAP CER 0.068UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CROSS CONNECTOR/JUMPER 8POS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf