Vishay/BCcomponents MKP1840522256
MKP1840522256 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1840522256
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 20% 250VDC
Datasheet Download
MKP1840522256.pdf
Availability of MKP1840522256
QUANTITY
MKP1840522256 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1840522256
Internal Part NumberEIS-MKP1840522256
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package110
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1840
Packaging*
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1840522256
Related LinksMKP184, MKP1840522256 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1840522256 Details Description
Related parts for MKP1840522256
Connector Header 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
RF MODULE 802.15.4 SMD PADS SN55 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CBL RIBN 42COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
NEW GI CONN2.5 HDR ASMBLY 8P YLW datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 45MA 550 MOHM datasheet.pdf