Vishay/BCcomponents MKP1841222206V
MKP1841222206V picture photo
Mfg. Part Number
MKP1841222206V
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 20% 2000VDC
Datasheet Download
MKP1841222206V.pdf
Availability of MKP1841222206V
QUANTITY
MKP1841222206V Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1841222206V
Internal Part NumberEIS-MKP1841222206V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1841
Packaging*
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1841222206V
Related LinksMKP1841, MKP1841222206V Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1841222206V Details Description
Related parts for MKP1841222206V
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TECH SUPPORT CW PPC LINUX W datasheet.pdf
FUSE CERM 12A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf