Vishay/BCcomponents MKP1841222206V
MKP1841222206V picture photo
Mfg. Part Number
MKP1841222206V
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 20% 2000VDC
Datasheet Download
MKP1841222206V.pdf
Availability of MKP1841222206V
QUANTITY
MKP1841222206V Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1841222206V
Internal Part NumberEIS-MKP1841222206V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1841
Packaging*
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1841222206V
Related LinksMKP1841, MKP1841222206V Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1841222206V Details Description
Related parts for MKP1841222206V
CONN MALE HOUSING 3PIN #16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 16POS TIN datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 48CABGA datasheet.pdf
BLANK ASVMB-XR OSCILLATOR 25PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
1.25MM F ON 32AWG 450MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf