Vishay/BCcomponents MKP1841222635MW
MKP1841222635MW picture photo
Mfg. Part Number
MKP1841222635MW
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 10% 630VDC
Datasheet Download
MKP1841222635MW.pdf
Availability of MKP1841222635MW
QUANTITY
MKP1841222635MW Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1841222635MW
Internal Part NumberEIS-MKP1841222635MW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP1841M
Packaging*
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1841222635MW
Related LinksMKP1841, MKP1841222635MW Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1841222635MW Details Description
Related parts for MKP1841222635MW
CONV DC-DC 48V IN 1.2V OUT 36W datasheet.pdf