Vishay/BCcomponents MKP1841256254
MKP1841256254 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1841256254
Brief Description
CAP FILM 5.6 NF 5% 250VDC
Datasheet Download
MKP1841256254.pdf
Availability of MKP1841256254
QUANTITY
MKP1841256254 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1841256254
Internal Part NumberEIS-MKP1841256254
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1841
Packaging*
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1841256254
Related LinksMKP184, MKP1841256254 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1841256254 Details Description
Related parts for MKP1841256254
CAP CER 470PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 450OHM 0.02% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
METRAL PWR HDR 5R PF datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONTACT SKT SIZE 20 datasheet.pdf
48 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf