Vishay/BCcomponents MKP1841275204
MKP1841275204 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1841275204
Brief Description
CAP FILM 7.5 NF 5% 2000VDC
Datasheet Download
MKP1841275204.pdf
Availability of MKP1841275204
QUANTITY
MKP1841275204 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1841275204
Internal Part NumberEIS-MKP1841275204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1841
Packaging*
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1841275204
Related LinksMKP184, MKP1841275204 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1841275204 Details Description
Related parts for MKP1841275204
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC RESET CPU BIPOLAR 3.8V 5SSOP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 120W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf