Vishay/BCcomponents MKP1841522256
MKP1841522256 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1841522256
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 20% 250VDC
Datasheet Download
MKP1841522256.pdf
Availability of MKP1841522256
QUANTITY
MKP1841522256 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1841522256
Internal Part NumberEIS-MKP1841522256
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package85
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1841
Packaging*
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1841522256
Related LinksMKP184, MKP1841522256 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1841522256 Details Description
Related parts for MKP1841522256
RES ARRAY 7 RES 270 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
MULTI-WAY IEC PANEL OUTLET datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RES 16 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf