Vishay/BCcomponents MKP18423684000
MKP18423684000 picture photo
Mfg. Part Number
MKP18423684000
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68NF 20% 400VAC AXIAL
Datasheet Download
MKP18423684000.pdf
Availability of MKP18423684000
QUANTITY
MKP18423684000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP18423684000
Internal Part NumberEIS-MKP18423684000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1842
Packaging*
Capacitance0.068µF
Tolerance-
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP18423684000
Related LinksMKP1842, MKP18423684000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP18423684000 Details Description
Related parts for MKP18423684000
IC REG LDO ADJ 5A TO263 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 120V 150A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 5SIP datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM datasheet.pdf